Batalionul 631 Tancuri „Oituz”

Galerie foto

Video

DESCARCĂ

 

Batalionul 631 Tancuri Oituz

Batalionul 631 Tancuri a fost înființat la data de 01 martie 1995 în garnizoana Bacău, în baza ordinului ministrului apărarii naționale nr. OG – 2 / 06.01.1995.

Prin Decretul Prezidențial nr. 119 din 27.05.1996, Președintele României a acordat Drapelul de Luptă Batalionului 631 Tancuri.

În ziua de 01.08.1996, în cadrul festivității desfășurate pe platoul unității, generalul de brigadă Eugen Bădălan a înmânat Drapelul de Luptă Batalionului 631 Tancuri primului comandant al batalionului – locotenent-colonelul Mihai Baciu.

Începând cu data de 08.03.2005, conform Ordinului ministrului apărării naționale nr. M.S. 179 din 14.12.2004, Batalionul 631 Tancuri se resubordonează Brigăzii 15 Mecanizate “PODU ÎNALT”.

Misiunea Batalionului 631 Tancuri:

Unitate de luptă, din categoria forțelor de generare-regenerare, subordonată Comandamentului Brigăzii 15 Mecanizate, se instruiește pentru a fi în măsură ca, la ordin, să acționeze în cadrul Brigăzii 15 Mecanizate  pentru executarea misiunilor tactice standard / sarcinilor specifice / sarcinilor implicite ca forță de manevră pe timpul operațiilor defensive, ofensive, intermediare și de stabilitate și sprijin; la ordin, să fie în măsură să acționeze în situații de urgență pe teritoriul național, în zona ordonată, pentru limitarea și înlăturarea efectelor acestora; la ordin, să fie în măsură să acționeze pentru a executa misiuni de intervenție la obiectivele militare din zona de responsabilitate pentru securizarea acestora, anterior sau după producerea unei situații de criză.

Sarcinile specifice ale batalionului:

  • desfășurarea instrucției pentru asigurarea menținerii și dezvoltării nivelului de operaționalizare necesare participării la apărarea națională și colectivă în cadrul Brigăzii 15 Mecanizate;
  • dezvoltarea capacității decizionale și operaționale a comandamentului, comandanților de subunități, pentru planificarea și conducerea acțiunilor militare în vederea îndeplinirii misiunilor;
  • menținerea coeziunii și creșterea nivelului de instrucție al comandamentului batalionului și subunităților;
  • participarea la nimicirea, respingerea sau capturarea forțelor inamicului, executând operații specifice luptei armate și operații intermediare;
  • participarea la sprijinul autorităților naționale și locale în caz de urgențe civile.

Cronologic, comandanții Batalionului 631 Tancuri de la înființare au fost:

  • Locotenent-colonel Mihai BACIU: 01.03.1995 – 01.07.1998
  • Locotenent-colonel Dumitru ANDRONIC: 01.07.1998 – 01.01.2000
  • Locotenent-colonel Teodor TRANDAFIR: 15.03.2000 – 01.12.2000
  • Locotenent-colonel Vasile CIUBOTARU: 01.02.2001 – 14.10.2002
  • Locotenent-colonel Constantin ANDONE: 15.10.2002 – 01.06.2005
  • Locotenent-colonel Gheorghiță VLAD: 01.06.2005 – 31.07.2009

Începând cu data de 15.10.2009, la comanda Batalionului 631 Tancuri se află locotenent-colonelul Florin CREȚU.

În decursul celor 15 ani de la înființare, în cadrul batalionului s-au desfășurat numeroase activități de pregătire și de instrucție, trageri de luptă cu armamentul de pe tanc, aplicații cu și fără tehnică de luptă, exerciți tactice organizate și conduse de alte eșaloane. Batalionul 631 Tancuri a fost evidențiat pozitiv privind gradul de pregătire a personalului, fapt reliefat prin obținerea numai de rezultate foarte bune.

Ca o recunoaștere a modului exemplar de îndeplinire a misiunilor încredințate și a rezultatelor obținute în procesul instruirii, în baza ordinului șefului Statului Major al Forțelor Terestre nr. FT – 261 din 13.07.2009, Batalionului 631 Tancuri i s-a conferit „Emblema de Onoare a Forțelor Terestre”

În conformitate cu ordinul șefului Statului Major General nr. S.M.G. – 60 din 28.07.2009, Batalionul 631 Tancuri, dislocat în garnizoana Bacău, a preluat și continuă tradițiile militare ale Regimentului 63 Tancuri, înființat la 01.08.1956.

COMANDANT

AL BATALIONULUI 631 TANCURI „OITUZ”

Locotenent-colonel Gabriel TURCULEŢ

Locotenent-colonel Gabriel TURCULEŢ

Data naşterii: 8 septembrie 1972.

Locul naşterii: oraşul Rădăuţi, judeţul Suceava.

Naţionalitate: română.

Stare civilă: căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare:

Cursuri militare:

  • 2016, Curs postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională continuă – conducere Forţe Terestre, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2012, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Facultatea de comandă şi stat major, Bucureşti;
  • 2007, Curs de stat major, Franţa;
  • 2003, Curs de limba engleză;
  • 2001, Curs de bază pentru ofiţerii de tancuri, Franţa;
  • 1998, Curs perfecţionare comandanţi companii;
  • 1995, Institutul Militar de Tancuri „Mihai Viteazu”, Piteşti;
  • 1991, Liceul Militar „Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc.

Cursuri civile:

  • 1999, Facultatea de construcţii maşini, Universitatea tehnică „Gheorghe Asachi”, Iaşi.
  • 2009, Curs de inspector resurse umane;

Experienţă profesională:

  • 2005 – 2016, Ofiţer în comandamentul Bg. 15 Mc.;
  • 2003 – 2005, Ofiţer în comandamentul B. 154 Tc;
  • 1999 – 2003, Comandant companie tancuri la B. 154 Tc;
  • 1995 – 1999, Comandant pluton tancuri la B. 154 Tc;

Misiuni internaţionale:

  • Afganistan 2005: instructor tancuri în cadrul Detaşamentului ANA TRAINING
  • Irak 2008: şef compartiment sprijin operaţii – B. 151 I.
  • Afganistan 2010: Ofiţer de stat major în cadrul comandamentului IJC
  • Afganistan 2013: Locţiitor al comandantului B. 151 I.

Medalii şi Distincţii:

  • 2016, Emblema de merit „În serviciul Armatei României”, cls. a III-a
  • 2015, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 20 de ani de activitate
  • 2014, Emblema de merit „În Slujba Păcii”, cls. a II-a
  • 2014, Insigna „Participant la misiuni în străinătate”
  • 2013, Medalia „The Army Commendation”
  • 2011, Medalia NATO non article 5
  • 2010, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 15 ani de activitate
  • 2007, Emblema de Onoare a Statului Major General

Limbi străine: Engleza, franceza

SUBOFIŢER DE COMANDĂ

AL BATALIONULUI 631 TANCURI „OITUZ”

Plutonier adjutant pr. Ştefan POPA

Plutonier adjutant pr. Ştefan POPA

Data naşterii: 28 decembrie 1970.

Locul naşterii: mun. Oneşti, judeţul Bacău.

Naţionalitate: română.

Stare civilă: căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare:

Cursuri militare:

  • 1999, Curs specializare gestionari, armament, muniții și materiale tehnice;
  • 1991, Institutul Militar de Tancuri „Mihai Viteazu”, Piteşti.

Cursuri civile:

  • 2005, Facultatea de Drept, Universitatea „Titu Maiorescu”, București;
  • 1989, Liceul Industrial Tg. Ocna.

Experienţă profesională:

  • 2011 – 2017, Șef depozit nivel 1 la Depozitul de garnizoană, anexă la B. 631 Tc.;
  • 2009 – 2011, Subofițer de stat major nivel 2 în Compartimentul conducere logistică S-4, B. 631 Tc.;
  • 2008, Specialist 2 (și comandant grupă) grupa întreținere tehnică, pluton mentenanță, compania logistică, B. 631 Tc.;
  • 2005 – 2008, Specialist 3 depozit armament și muniții, sector depozitare B. 594 Log., Bz. 95 Aer.;
  • 2002 – 2005, Subofițer de stat major conducere logistică, Bg. 63 Tc.;
  • 1998 – 2002, Șef depozit armament și muniții B. 631 Tc., Bg. 63 Tc.;
  • 1997 – 1998, Plutonier al companiei de tancuri B. 631 Tc., Bg. 63 Tc.;
  • 1995 – 1997, Mecanic conductor tanc B. 631 Tc., Bg. 63 Tc.;
  • 1993 – 1995, Comandant pluton tancuri, Regimentul 63 Tancuri;
  • 1992 – 1993, Comandant tanc, Regimentul 63 Tancuri;
  • 1991 – 1992, Mecanic conductor tanc, Regimentul 28 Tancuri.

Medalii şi Distincţii:

  • 2016, Emblema de merit „În Serviciul Armatei României”, cls. a III-a
  • 2016, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 25 de ani de activitate
  • 2011, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 20 ani de activitate
  • 2006, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 15 ani de activitate

Limbi străine: Franceza

In constructie