Galeria comandanților

Colonel Teodor Pirici, 31.03.1916-01.06.1918

Col. Teodor Pirici, 31.03.1916-01.06.1918

Colonel Alexandru Fotin, 16.11.1920-01.04.1929

Col. Alexandru Fotin, 16.11.1920-01.04.1929

Colonel Dumitru Coroama, 01.04.1929-09.11.1934

Col. Dumitru Coroama, 01.04.1929-09.11.1934

 

Colonel Gheorghe Manoliu, 09.11.1934-01.04.1938

Col. Gheorghe Manoliu, 09.11.1934-01.04.1938

Colonel Ilie Cretulescu, 01.04.1938-26.02.1939

Col. Ilie Crețulescu, 01.04.1938-26.02.1939

Locotenent colonel Victor Buzescu, 15.09.1944-30.09.1944

Lt. col. Victor Buzescu, 15.09.1944-30.09.1944

 

Colonel Victor Alexandrescu, 19.05.1946-29.12.1946

Col. Victor Alexandrescu, 19.05.1946-29.12.1946

Colonel Stefan Neagoe, 10.01.1959-14.06.1962

Col. Stefan Neagoe, 10.01.1959-14.06.1962

Colonel Ioan Lizac, 14.06.1962-01.03.1967

Col. Ioan Lizac, 14.06.1962-01.03.1967

 

Colonel Ilie Rotaru, 01.03.1967-01.07.1971

Col. Ilie Rotaru, 01.03.1967-01.07.1971

Colonel Victor Mititelu, 01.07.1971-27.08.1974

Col. Victor Mititelu, 01.07.1971-27.08.1974

Colonel Nicolae Matei, 27.08.1974-29.02.1980

Col. Nicolae Matei, 27.08.1974-29.02.1980

 

Colonel Vasile Hasnasi, 29.02.1980-05.12.1983

Col. Vasile Hasnasi, 29.02.1980-05.12.1983

Maior Ionel Dumitru Popescu, 05.12.1983-11.05.1986

Mr. Ionel Dumitru Popescu, 05.12.1983-11.05.1986

Maior Ion Aldea, 11.05.1986-15.08.1989

Mr. Ion Aldea, 11.05.1986-15.08.1989

 

General de brigada Constantin Birhala, 15.08.1989-11.06.1994, 15.04.1998-11.09.2001

Gl. bg. Constantin Bîrhală, 15.08.1989-11.06.1994, 15.04.1998-11.09.2001

Colonel Vasile Radu, 11.06.1994-15.04.1998

Col. Vasile Radu, 11.06.1994-15.04.1998

General de brigada Dumitru Seserman, 01.02.2002-15.10.2005

Gl. bg. Dumitru Seserman, 01.02.2002-15.10.2005

 

Colonel Vasile Lesan, 15.10.2005-01.06.2006

Col. Vasile Leșan, 15.10.2005-01.06.2006

Colonel Ioan Manci, 01.06.2006-26.02.2009

Col. Ioan Manci, 01.06.2006-26.02.2009

General de brigada Ion Ungureanu, 26.02.2009-03.06.2010

Gl. bg. Ion Ungureanu, 26.02.2009-03.06.2010

 

General de brigadă Vasile Roman, 01.07.2010-24.02.2014

Gl. bg. Vasile Roman, 01.07.2010-24.02.2014

General de brigadă Nicolae Tonu, 11.06.2014-27.04.2016

Gl. bg. Nicolae Tonu, 11.06.2014-27.04.2016

Colonel Dragoş Iacob, 27.04.2016-prezent

Colonel Dragoş Iacob, 27.04.2016-prezent