Batalionul 151 Infanterie „Războieni”

Galerie foto

Video

DESCARCĂ

 

Batalionul 151 Infanterie „Războieni”
Hrisovul Batalionului 151 Infanterie „Războieni”

Batalionul 151 Infanterie a fost înființat la 16 septembrie 1994 și este continuatorul glorioaselor tradiții de luptă ale Batalionului 1 Infanterie din cadrul Regimentul 15 Infanterie „Războieni”, tradiții cu o durată de peste 135 de ani.

Batalionul a participat la Războiul de Independență, în bătăliile de la Grivița, Rahova și Vidin, de asemenea în Primul Război Mondial, în campaniile din 1916 – 1917 și 1918 – 1919. În Al Doilea Război Mondial a participat la eliberarea Basarabiei, părții de nord-vest a României , apoi în luptele duse pe teritoriul Ungariei și Cehoslovaciei până pe 12 Mai 1945.

La 7 Mai 1995, prin Decret prezidențial, ca recunoaștere a glorioaselor tradiții de luptă, Batalionul 151 Infanterie a primit Drapelul de Luptă și, de asemenea, numele de „Războieni”, nume purtat cu onoare de Regimentul 15 Infanterie pe câmpurile de luptă ale primului și celui de-al doilea război mondial.

Ca o consecință a semnării programului Parteneriatului pentru Pace de către țara noastră în anul 1994, chiar la începutul acestei inițiative NATO în Europa, Batalionul 151 Infanterie a fost nominalizat pentru a participa la operații în sprijinul păcii.

Astfel, în mai multe rânduri, batalionul a participat la diferite misiuni multinaționale de menținere a păcii, cum ar fi:

  • UNAVEM III – CHICHUMA, ANGOLA: 01.04-10.10.1996, 01.10.1996-07.06.1997 și MONUA – LUBANGO, ANGOLA: 07.06.1997-22.02.1998, cu un număr total de 351 militari;
  • I.F.O.R. – ZENICA, BOSNIA: 10.03.1996-17.03.1997, cu 35 militari;
  • ALBA TEPELENE – ALBANIA: 01.05-22.07.1997, cu 24 militari.

În perioada iunie 2003-ianuarie 2004, Batalionul 151 Infanterie a participat cu un număr de 400 militari la Operaţia „ENDURING FREEDOM IV”, în Teatrul de Operaţii din Afganistan.

Concomitent cu executarea misiunilor permanente (pază KAF, patrulare, operaţiuni logistice), batalionul a participat în cooperare cu structuri din compunerea Brigăzii 1 WARRIOR la operaţiile desfăşurate de Forţele Coaliţiei în Zonele de Operaţii SUD şi EST prin misiuni tip Convoi de Asalt Terestru, de tip Punct Control mobil, Escortă Convoi, Team Village, patrulare în zona de responsabilitate, misiuni de tip scotocire şi atac/blocare şi misiuni de asigurare a securităţii şi libertăţii de mişcare pe principalele comunicaţii din zona de operaţii repartizată.

În perioada iunie 2005-ianuarie 2006, Batalionul 151 Infanterie a executat o a doua misiune în Afganistan, în cadrul Operaţiei „ENDURING FREEDOM VII”, acţionând în compunerea TASK FORCE BAYONET, grupare de forţe alcătuită pe structura Brigăzii 173 Paraşutişti din armata SUA. Misiunile executate au fost similare cu cele prezentate anterior, cu menţiunea că au atins un nivel sporit de complexitate, iar zona de desfăşurare a fost de circa 10 ori mai mare (aprox. 4000 Km2). Toate acţiunile desfăşurate în această zonă de operaţii au fost organizate, coordonate sau conduse efectiv de către statul major al batalionului, inclusiv cele desfăşurate în comun cu forţele coaliţiei.

În scopul pregătirii pentru îndeplinirea acestor misiuni, militarii batalionului au participat la o serie de exerciţii multinaţionale, cum ar fi:

  • COOPERATIVE NUGGET ’95 – FORT POLK, LOUISIANA, S.U.A.: 02.08-22.08.1995, 42 militari;
  • COOPERATIVE DETERMINATION ’95 – SIBIU, ROMÂNIA: 15.08-17.09.1995, 76 militari;
  • REZOLUTION ’95 – Range LEST, SLOVACIA: 06.09-14.09.1995, 27 militari;
  • DESCHIDEREA ’96 – SIBIU, ROMÂNIA: 26.04-30.04.1996, 50 militari;
  • PEACEFUL EAGLE ’96 – BIZA, ALBANIA: 14.07-22.07.1996, 72 militari;
  • COOPERATIVE BANNERS ’97 – KRISTINSAND, NORVEGIA: 26.05-06.06.1997, 6 ofițeri;
  • SCUTUL PĂCII – LVOV, UCRAINA: 12-05.09.1998, 4 ofițeri.
  • UNITED STEP – GERMANIA: 2002.

Irak-ul a fost a cincea zonă de conflict în care militarii Batalionului 151 Infanterie au executat misiuni multinaţionale, după Angola, Bosnia, Albania şi Afganistan. În perioada februarie-august 2008, batalionul a fost dislocat cu 405 militari la Tallil, unde a participat la Operaţia „IRAQI FREEDOM”. Principalele misiuni ale militarilor ieşeni au vizat proiectele de reconstrucţie, paza unor obiective importante, asigurarea libertăţii de mişcare pe principalele rute de comunicaţii, precum şi misiuni de asigurare a protecţiei forţelor.

În perioada 12.06.2009-31.01.2010, Batalionul 151 Infanterie „LUPII NEGRI” a participat cu o companie de infanterie la Operația „TASK FORCE ZABUL – ISAF III”, Lagman/Qalat, în teatrul de operații din Afganistan.

Ultima misiune internaţională a Batalionului 151 Infanterie a fost executată în teatrul de operaţii din Afganistan, în perioada august 2013-februarie 2014. Misiunea s-a desfăşurat sub egida ISAF, infanteriştii ieşeni având ca zonă de responsabilitate o mare parte a provinciei Zabul, iar ca sarcină principală asigurarea libertăţii de mişcare pe autostrada A1.

COMANDANT

AL BATALIONULUI 151 INFANTERIE „RĂZBOIENI”

Colonel Marius IACOBUŢ

Colonel Marius-Dorin IACOBUŢ

Data naşterii: 9 septembrie 1968.

Locul naşterii: Oradea, judeţul Bihor.

Naţionalitate: română.

Stare civilă: căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare:

Cursuri militare:

  • 2014, Curs postuniversitar de dezvoltare profesională interarme, specializarea “Forţe Terestre”, Universitatea Nationala de Aparare „Carol I”, Bucuresti;
  • 2011-2013, Master în securitate şi apărare, Domeniul Ştiinţe militare şi informaţii, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2009, Curs Managementul crizelor şi prevenirea conflictelor, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;
  • 2007-2009, Facultatea de management militar, Licenţiat în Ştiinţe militare şi informaţii, Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
  • 2003, Curs intensiv de învăţare a limbii engleze, nivel intermediar, Centrul secundar de învăţare a limbii engleze, Iaşi;
  • 2001, Curs de stat major pentru ofiţeri de infanterie;
  • 1996, Curs de perfecţionare comandanţi companii infanterie;
  • 1986-1989, Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, arma Infanterie, Sibiu;
  • 1982 – 1986, Liceul Militar „Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc.

Cursuri civile:

  • 2015, Master în domeniul Diplomaţia Apărării;
  • 2013, Master în domeniul Ştiinţe Politice.

Experienţă profesională:

  • de la 30.06.2015, Comandant al Batalionului 151 Infanterie/Brigada 15 Mecanizată „Podu Înalt”;
  • 01.09.2013 – 31.05.2015, Împuternicit la comanda Batalionului 151 Infanterie „Războieni”, Iaşi;
  • 01.02.2010 – 30.06.2015, Locţiitor al comandantului Batalionului 151 Infanterie „Războieni”, Iaşi;
  • 01.08.2002 – 01.02.2010, Şef al Operaţiilor şi Instrucţiei/S3-Operaţii şi instrucţie, Batalionul 151 Infanterie „Războieni”, Iaşi;
  • 07.08.2000 – 01.08.2002, Ofiţer 3 în Biroul Instrucţie/Secţia G7-Instrucţie, Corpul 10 Armată;
  • 01.10.1998 – 07.08.2000, Ofiţer 4 în Biroul Planificare instrucţie/Secţia G7-Instrucţie, Corpul 10 Armată;
  • 15.07.1997 – 01.10.1998, Comandant companie infanterie, Batalionul 153 Infanterie;
  • 01.05.1996 – 15.07.1997, Comandant pluton infanterie, Batalionul 153 Infanterie;
  • 01.08.1995 – 01.05.1996, Comandant pluton mitraliere, C. 321 I Dp.;
  • 06.1992 – 01.08.1995, Comandant pluton pază, Regia Autonomă Construcţii;
  • 23.08.1989 – 05.06.1992, Comandant pluton infanterie, Regimentul 321 Mecanizat.

Misiuni internaţionale:

  • Şef al operaţiilor, Batalionul de infanterie, Teatrul de Operaţii Irak, 2008-2009;
  • Şef al operaţiilor, Batalionul de infanterie, Teatrul de Operaţii Afganistan, 2005-2006;
  • Şef al operaţiilor, Batalionul de infanterie, Teatrul de Operaţii Afganistan, 2003-2004;
  • Exerciţiul internaţional „Combined Resolve IV”, Germania, 2015;
  • Exercițiul internaţional „United Step”, Germania, 2002.

Medalii şi Distincţii:

  • 2004, Ordinul „Virtutea Militară”, în grad de Comandor;
  • 2010, Titlul onorific de „Militar Veteran”, pentru militari;
  • 2012, Semnul onorific „În Serviciul Patriei”, pentru 25 de ani de activitate.

Limbi străine: Engleză.

SUBOFIŢER DE COMANDĂ

AL BATALIONULUI 151 INFANTERIE „RĂZBOIENI”

Plutonier adjutant Dumitru HERGHELEGIU

Plutonier adjutant Dumitru HERGHELEGIU

Data nașterii: 30 iunie 1968

Locul nașterii: comuna Țutora, județul Iași

Naționalitate: română

Stare civilă: căsătorit, un copil

Educație și formare:

  • 2009: Curs de consilieri;
  • 2005: Curs de plutonieri adjutanți;
  • 2000: Curs operator tehnică de calcul;
  • 1992: Curs specializare pentru subofițeri gestionari materiale de logistică;
  • 1988: Școala Militară de Ofițeri Activi „Nicolae Bălcescu”, categoria subofițeri de infanterie, 2 ani;
  • 1986: Liceul Industrial Energetic – Învățământ de zi cu bacalaureat.

 

Experiență profesională:

  • 2008: Consilier al Comandantului Batalionului 151 Infanterie „Războieni”;
  • 2005 – 2008: Subofițer de stat major nivel 2 în compartimentul personal, Batalionului 151 Infanterie „Războieni”;
  • 2003 – 2005: Subofițer de stat major-S1 Personal, Batalionului 151 Infanterie „Războieni”;
  • 2002 – 2003: Subofițer de stat major, Batalionul 153 Infanterie din Brigada 15 Mecanizată Teritorială;
  • 2002: Subofițer de stat major în compartimentul planificare și conducere acțiuni militare, Brigada 36 Mecanizată Teritorială;
  • 2001 – 2002: Ajutor pentru evidență D.S. în compartimentul personal, Brigada 36 Mecanizată Teritorială;
  • 1996 – 2001: Ajutor (cu D.S.) și dactilograf la biroul personal-mobilizare și completare efective, Brigada 36 Infanterie Moto;
  • 1994 – 1996: Ajutor pentru evidență documente secrete, Bg. 36 Ap. Lit;
  • 1993 – 1994: Șef depozit materiale intendență, R. 36 I.Mo „Vasile Lupu”;
  • 1989 – 1993: Șef depozit materiale intendență stoc, anexa D; R. 36 Mc;
  • 1988 – 1989: Plutonier  companie infanterie; R. 36 Mc;

 

Misiuni internaționale:

  • „ENDURING FREEDOM”-III, 07.07.2003 – 12.01.2004, în funcția de Subofițer de stat major / S3 – Operații și instrucție;
  • „ENDURING FREEDOM”-VII, 11.07 – 20.12.2005, în funcția de Subofițer de stat major, nivel 1 / S1 – Personal;
  • „IRAQI FREEDOM”-VIII, 08.02. – 21.08.2008, în funcția de Ajutor pentru evidență D.C. (și șef D.C.)

 

Limbi străine: Engleză.

Maior Ioan LEVĂRDĂ